Podrobněji o bolesti

Co je bolest?

Zjistěte proč pociťujeme bolest a jaké jsou její nejrůznější příčiny.

Definice bolesti

Bolest je nepříjemný pocit, který může omezit schopnost člověka provádět každodenní běžné činnosti. Často slouží jako varovný signál, který vás upozorňuje, že s vaším tělem není něco v pořádku. Obecně uznávanou definici bolesti vypracovala Mezinárodní asociace pro studium bolesti: „Bolest je nepříjemný senzorický a emocionální zážitek, který je spojený se skutečným nebo potenciálním poškozením tkáně.“

Intenzita tělesné bolesti se může pohybovat od mírného lokalizovaného nepohodlí až po agonii. Bolest může být akutní a krátkodobá nebo se z ní může stát chronický, dlouhodobý problém. Akutní bolest má pro člověka ochrannou funkci, učí nás, abychom se vyhnuli tělesnému poškození nebo potenciálně škodlivým situacím a chrání poraněnou část těla během hojení.

Bolest se vyskytuje běžně a může někdy nepříznivě ovlivňovat naše každodenní běžné činnosti. Pokud se bolest neléčí nebo se léčí nesprávně, může se stát chronickou. V takovém případě byste se měli poradit s lékařem. Více informací o různých druzích bolesti najdete na této stránce („typologie bolesti“).

Co je bolest – definice bolesti

Víte, že…?

Bolest je víc než jen fyzický pocit, protože 67 % lidí po celém světě uvádí, že bolest snižuje kvalitu jejich života.¹

Proč cítíme bolest?

Bolest může být nepříjemná – a někteří lidé nelitují úsilí, aby zjistili, jak bolest zmírnit. Pokud bychom nebyli schopni cítit bolest, nemohli bychom se vyhnout opakovanému zranění nebo trvalému poškození těla. Bolest se vyvinula jako obranný mechanismus, který nás upozorňuje na nebezpečí zranění, což nám umožňuje chránit naše tělo.

Bolest je řízena nervovým systémem a je to složitý proces. Objevuje se, když externí podnět, například dotyk horké pánve, přiměje receptorové nervové buňky, aby vyslaly příslušný signál míchou do mozku. Tyto receptory jsou schopny cítit teplo, chlad, světlo, dotek, tlak a bolest. Bolest může způsobovat další fyzické příznaky, jako jsou nevolnost, závratě a slabost.

Často je první impulzivní reakcí při bolesti přestat se hýbat. Mnoho lidí věří, že odpočinek pomáhá k zotavení, ale ve skutečnosti může někdy mírný pohyb rekonvalescenci urychlit.

Identifikace a léčba bolesti

Bolest nás upozorňuje, abychom se chránili před dalším poškozením. Bolest však také může ztěžovat každodenní činnosti a zpomalit obnovu schopnosti pohybu. Možná nejvýznamnější je, že může změnit váš životní styl a nepříznivě ovlivnit vaši práci, vztahy a nezávislost. Bolest je vždy subjektivní a každý člověk zažívá bolest svým vlastním způsobem.

Bolest v těle pociťuje 88 % lidí

Akutní bolest se obvykle objeví náhle a je znamením, že vaše tělo utrpělo nějaké poškození. Jakmile se zranění zahojí, měla by bolest ustat. Chronická bolest trvá déle než akutní bolest a je někdy odolná vůči léčbě. Obvykle souvisí s dlouhodobým onemocněním. Pokud trpíte chronickou bolestí, měli byste se poradit se svým lékařem.

Léčba bolesti je komplexní záležitost, a to kvůli všem faktorům, které se podílejí na individuálním pociťování bolesti každým člověkem, a kvůli tomu, že může mít mnoho příčin. Na léčbu bolesti se mohou používat NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), kortikosteroidy nebo silné takzvané opioidní analgetika.

Než sáhnete po přípravcích k léčbě bolesti, je užitečné pochopit, proč se bolest vyskytuje a jaké jsou nejlepší způsoby jejího řešení. V případě pochybností se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem.

²Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací

Jak Voltaren působí?

Přečtěte si, jak Voltaren ulevuje od bolesti, tlumí zánět a zmenšuje otok a urychluje rekonvalescenci.

Více informací

Různé typy bolesti a jejich léčba

Zjistěte více o původu bolesti a o tom, co ji způsobuje. Jaké výhody nabízí Voltaren Actigo Extra?

Více informací

Vysvětlení různých typů bolesti

Přečtěte si o různých typech bolesti, které můžete pociťovat, a zjistěte, co je způsobuje.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací