Více o vašem těle

Cvičení a vaše tělo

Zapojte se do programu „Hýbej se, Česko“.

Cvičte s námi pravidelně 20 minut denně a zvítězíte nad bolestí.

„hýbej se, Česko“ je program vypracovaný experty, podle kterého může každý cvičit, kdykoli a kdekoli chce. Začněte několika popsanými jednoduchými cviky zde a zjistíte, jak málo stačí k tomu, abyste se cítili lépe.

1 týden

2 týden

3 týden

Zjistěte více o přínosech cvičení a jak vám udržování tělesné kondice pomůže, abyste zůstali zdraví, a uleví vám od bolesti.

Proč vám tělesné cvičení prospívá

Někdy může být obtížné udržovat si aktivní životní styl a cvičit, ale je to opravdu užitečné. Každý člověk ve věku od 18 do 65 let by měl cvičit nejméně půl hodiny denně pětkrát v týdnu – ale toto je jen minimální doporučení. Aby měl pohyb skutečný přínos pro zdraví, je nutno strávit cvičením dvakrát delší dobu. A čím víc cvičíte, tím lépe.

Abyste si snížili riziko kardiovaskulárního onemocnění a prospívali svému zdraví, musíte se pohybovat dostatečně rychle, aby se zrychlili srdeční tep a dýchání a abyste se zahřáli (tzn. cvičení mírné intenzity).

Cvičení má příznivé účinky na vaši tělesnou i duševní pohodu. Výzkumy ukazují, že fyzická aktivita může zvýšit sebevědomí, zlepšit náladu, kvalitu spánku a pocit síly, jakož i snížit riziko stresu a deprese. Cvičení vám pomůže zlepšit pevnost kostí a svalů, takže si udržíte kondici a zdraví natolik, abyste bez problémů zvládali každodenní běžné činnosti, jako je práce, nakupování nebo hraní s dětmi či vnoučaty.

Častou příčinou bolestivého zranění, zvláště u starších dospělých osob, jsou zakopnutí nebo pády, ale každodenní cvičení zaměřená na rovnováhu a posilování svalů spolu s aerobní aktivitou mírné intenzity, jako je rychlá chůze, pomáhají riziko pádu snížit.

Proč je cvičení dobré pro zdraví

Víte, že…?

Dospělí by také měli posilovat hlavní svalové skupiny, například na nohou nebo na pažích, dva nebo více dnů v týdnu.¹

Cvičení a osteoartróza

Cvičení je pro osoby s osteoartrózou zásadní, protože zvyšuje sílu a pružnost, snižuje bolesti kloubů a pomáhá bojovat proti únavě. Může snížit riziko osteoartrózy a také pomáhat při snižování tělesné hmotnosti, které prokazatelně významným způsobem snižuje riziko vzniku osteoartrózy kolenního kloubu. Cvičit, když vás bolí klouby, se může zdát nemožné, ale mírné cvičení může zmírňovat bolest a pomoci vám udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Jak začít

Než začnete s novým režimem cvičení, poraďte se s lékařem nebo fyzioterapeutem o tom, jaké typy cviků a pohybů jsou pro vás nejvhodnější. Pomůže vám to sestavit takový plán cvičení, který pro vás bude co nejprospěšnější.

26 % mužů a 35 % žen dostatečně necvičí

Každý člověk a každá situace jsou jiné. Proto je nutno cvičení přizpůsobit podle vašich osobních potřeb. Pokud například sedíte celý den u počítače a bolí vás za krkem nebo v zádech kvůli nesprávnému držení těla, můžete do svého každodenní programu zařadit protahovací cviky, protože protahování ztuhlých svalů pomáhá zlepšit pohyblivost. Nebo pokud máte bolesti při chůzi nebo běhu, můžete zkusit plavání nebo jógu, které by mohly být pro vaše klouby méně náročné.

Ať už si vyberete cokoli, nezapomeňte, že i trocha cvičení je lepší než žádné a čím budete zdatnější, tím lépe se budete cítit.

²WHO | Physical activity. 2016. WHO | Physical activity. [ONLINE] K dispozici na adrese: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs385/en/

Více informací

Cviky pro zmírnění bolesti zad

Nejlepším způsobem, jak si ulevit od bolesti zad, může být přiměřený pohyb. Zde je několik rad, které vám pomohou zůstat aktivní.

Více informací

Různé typy bolesti a jejich léčba

Zjistěte více o původu bolesti a o tom, co ji způsobuje. Jaké výhody nabízí Voltaren Actigo Extra?

Více informací

Přečtěte si o svém těle a o tom, jak se s věkem mění

Zjistěte, jak funguje vaše tělo, jak se může během stárnutí měnit a jak se vypořádat s tělesnými bolestmi souvisejícími s věkem.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací