Podrobněji o bolesti

Co je osteoartróza?

Osteoartróza je nejběžnější formou nezánětlivého poškození (opotřebování) kloubů. Zjistěte více o tom, co ji způsobuje a jak se zbavit bolesti.

Co je to osteoartróza?

Osteoartróza (OA) postihuje miliony lidí po celém světě. Osteoartróza vás může ovlivňovat různými způsoby. U některých lidí má jen mírné příznaky (např. bolest a ztuhlost), které přicházejí a zase odcházejí, ale u jiných lidí může způsobovat trvalé a závažné problémy. Může být postižen kterýkoli kloub, ale nejčastěji se vyskytuje v kolenech, páteři a kloubech rukou.

Co způsobuje osteoartróza?

U zdravých kloubů pokrývá konec každé kosti chrupavka. Tento pevný materiál napomáhá hladkému pohybu kloubů a působí jako určitý polštář nebo tlumič nárazů mezi kostmi. Při OA se tato chrupavka poškozuje a opotřebovává, což může vést k bolestem a ztuhlosti kloubu.
OA nepostihuje jen starší lidi, jejichž klouby jsou prostě více opotřebené. Je sice pravda, že OA je častější u osob starších 65 let, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku a obvykle začíná lidi postihovat přibližně od 45 let.
Osteoartróza se nemusí časem postupně zhoršovat. Pokud se OA začne zhoršovat, kosti se mohou lámat a nebo na nich mohou vznikat výrůstky, kterým se říká ostruhy, kousky kostí a chrupavky se mohou odlamovat a putovat v kloubním pouzdru. V závěrečných stadiích OA, jak chrupavka v kloubu mizí, se mohou o sebe začít třít kosti, což vede k zesílení bolestí. Nakonec může být pohyb postiženého kloubu velmi nepříjemný a bolestivý
.

Co je to osteoartróza, artróza

Víte, že…?

Chrupavka, která vystýlá klouby, se nazývá hyalinní (sklovitá), protože tenké části této chrupavky jsou průsvitné či dokonce průhledné.¹

Jaké jsou příznaky?

Symptomy OA se liší v závislosti na postižených kloubech a na závažnosti jejich postižení. Mezi nejběžnější příznaky OA patří:

 • Citlivost, bolest a ztuhlost kloubu
 • Kloub je zvětšený a hrbolatější než obvykle
 • Při pohybu v kloubu cítíte křupání nebo vrzání
 • Horší funkčnost a omezená pohyblivost v kloubu
 • Svalová slabost a atrofie v okolí bolestivé oblasti
 • Kostní výrůstky, které mohou vznikat v důsledku vzájemného tření kostí

Pokud máte OA v kolenních kloubech, mohou se vám kolena podlamovat nebo je obtížné nohy v kolenou propnout. Je pravděpodobné, že OA postihne obě kolena, pokud k ní nedošlo v důsledku zranění nebo stavu, který postihuje pouze jedno koleno.

Pokud máte OA v kloubech rukou, mohou se vám na okraji kloubů objevit růžové kostní výrůstky. Ty mohou způsobit, že klouby prstů jsou ztuhlé, bolestivé, oteklé, citlivé a červené, takže vás mohou bolet při takových činnostech, jako je psaní na klávesnici nebo hra na klavír.

Komu hrozí osteoartróza?

Existuje několik faktorů, které zvyšují pravděpodobnost, že vás postihne OA:

 • Obezita – nadváha zvyšuje tlak na klouby, jako jsou kolena, což může urychlit opotřebení chrupavky. Proto ženám s nadváhou hrozí téměř čtyřnásobné riziko osteoartózy kolene ve srovnání s ženami, které nejsou obézní, zatímco u mužů s nadváhou je toto riziko pětkrát větší. Nicméně obezita může hrát roli ve zvýšení rizika jakéhokoli typu OA, dokonce i v kloubech na rukou.
Artróza – 44 % lidí 55+ trpí bolestmi každý den
 • Pohlaví – u ženy je vyšší pravděpodobnost výskytu OA než u mužů, zejména ve věku nad 50 let.
 • Věk – riziko vzniku OA se zvyšuje s věkem.
 • Zranění kloubů – pokud si poškodíte klouby při nehodě nebo při sportu, máte větší riziko, že se vám v tomto kloubu rozvine OA, a to i v případě, že k poškození došlo před mnoha lety.
 • Zaměstnání – pokud při práci opakovaně namáháte určitý kloub, například pokud celý den píšete na klávesnici nebo stříháte vlasy nůžkami, existuje větší pravděpodobnost, že se u vás rozvine OA v důsledku přetěžování daného kloubu.
 • Geny – někteří lidé dědí vrozenou dispozici k onemocnění OA.
 • Deformity kostí – pokud jste se narodili se zdeformovaným kloubem nebo vadnou chrupavkou, máte větší pravděpodobnost, že budete trpět OA.

²Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Diagnóza a léčba osteoartritidy

Lékař vám může diagnostikovat OA na základě vyšetření postižených kloubů. Pravděpodobně vás pošle na zobrazovací vyšetření, laboratorní testy nebo vám dá doporučení ke specialistovi za účelem další léčby.

Váš lékař vám poradí, jaké léky lze užívat k úlevě od bolesti spojené s OA.

Váš lékárník nebo lékař vám může poradit nejvhodnější léčebné postupy k potlačení bolesti a poradit vám, jak zvládat OA, například tím, že v případě potřeby zhubnete, nebo prováděním jemných cviků. Jelikož v současné době neexistuje kauzální léčba (zaměřená na odstranění příčiny) OA, jsou důležité následující aspekty, které tvoří hlavní pilíře umožňující zvládat OA:

 • Zlepšit funkci kloubů
 • Udržovat si zdravou tělesnou hmotnost
 • Tišit bolest
 • Vypěstovat si zdravý životní styl.

Více informací

Co je zánět?

Zjistěte vše o procesech, které způsobují zánět, proč k němu dochází a jak se můžeme v důsledku zánětu cítit.

Více informací

Vysvětlení různých typů bolesti

Přečtěte si o různých typech bolesti, které můžete pociťovat, a zjistěte, co je způsobuje.

Více informací

Vše, co potřebujete vědět o tlumení bolesti

Zde vysvětlujeme, jak fungují různé typy přípravků pro úlevu od bolesti, abychom vám pomohli vybrat si ten nejlepší na vaši bolest.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací