Podrobněji o bolesti

Vše, co potřebujete vědět o tlumení bolesti

Zde vysvětlujeme, jak fungují různé typy přípravků pro úlevu od bolesti, abychom vám pomohli vybrat si ten nejlepší na vaši bolest.

Typy úlevy od bolesti

Existují léky k úlevě od bolesti způsobené například bolestmi hlavy, bolavými svaly nebo klouby a osteoartrózou. Existuje mnoho různých druhů léků proti bolesti, z nichž si lze vybrat, a některé typy bolesti reagují na určitou léčbu lépe než jiné. Proto je důležité zvolit k léčení konkrétního typu bolesti správné přípravky. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale jsou tu odborníci, kteří vám pomohou vybrat nejúčinnější přípravek k úlevě od bolesti pro váš konkrétní stav.

Prvním, koho můžete požádat o radu, je lékárník. Lékárníci jsou odborníky na všechny léky a často vám mohou pomoci najít nejlepší přípravek pro léčbu bolesti. Pokud je bolest silnější nebo přetrvává déle než týden, měl by vám pomoci identifikovat příčinu bolesti a najít vhodnou léčbu váš lékař.

Volně prodejné přípravky, které jsou k dostání bez lékařského předpisu, se obvykle používají k úlevě od akutní, mírné až středně silné bolesti. Léky, které předepsal lékař, jsou obvykle silnější přípravky pro úlevu od silné bolesti. Jakékoli přípravky proti bolest používejte přesně v souladu s příbalovou informací nebo podle pokynů svého lékaře či lékárníka.

Zatímco mnohé léky proti bolesti obsahují léčiva, jež pomáhají snížit bolest a zánět, existují také výrobky, které neobsahují žádné aktivní složky. Ty obvykle působí zahříváním nebo ochlazováním postižené oblasti, aby se zmírnila bolest a omezil otok.

Typy tlumení a tišení bolesti

Víte, že…?

Někteří lidé mají tzv. vrozenou analgezii, což znamená, že necítí tělesnou bolest.¹

Analgetika

Paracetamol je analgetikum, které zmírňuje bolest a snižuje horečku tím, že ovlivňuje části mozku, které přijímají zprávy o bolesti a regulují teplotu těla. V podstatě váš mozek nevnímá bolestivé podněty vysílané z poškozených oblastí vašeho těla.
Paracetamol lze zakoupit v lékárně, ale může být i předepsán lékařem v kombinaci s dalšími účinnými látkami. Paracetamol je účinná složka, která se nachází v mnoha volně prodejných lécích i léčivých přípravcích na předpis – a to nejen v lécích proti bolesti, ale také v přípravcích proti příznakům chřipky a nachlazení. Bylo prokázáno, že v dávkách, v jakých se užívá ve formě volně prodejných léků, je účinný u lidí, kteří trpí mírnou až středně silnou bolestí.

40 % lidí neví, jak se zbavit bolesti

Výrobky neobsahující aktivní složky

Vedle léků proti bolesti existuje také mnoho výrobků bez obsahu účinných látek, které však mohou rovněž poskytnout úlevu od bolesti. Většina z nich působí prostřednictvím zahřívání nebo ochlazování postižené oblasti nebo kloubu. Úleva od bolesti působením tepla funguje na principu zvýšení průtoku krve v oblasti, kde bolest pociťujete, například v zádech. Takový výrobek také může uvolňovat svaly v postižené oblasti.

Na druhé straně chlad působí ovlivňováním velkých nervových vláken, kdy dočasně potlačuje pocity bolesti, které jsou přenášeny na menší nervová vlákna. Chlad může snížit otok a zánět zúžením krevních cév (tento proces se nazývá vazokonstrikce). Často se doporučuje ledovat sportovní úrazy, například natažení nebo natržení svalů či vazů v oblasti kotníku nebo kolene, aby se omezil otok.

²Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com
 

Více informací

Co je bolest?

Zjistěte proč pociťujeme bolest a jaké jsou její nejrůznější příčiny.

Více informací

Různé typy bolesti a jejich léčba

Zjistěte více o původu bolesti a o tom, co ji způsobuje. Jaké výhody nabízí Voltaren Actigo Extra?

Více informací

Jak Voltaren působí?

Přečtěte si, jak Voltaren ulevuje od bolesti, tlumí zánět a zmenšuje otok a urychluje rekonvalescenci.

Více informací