Podrobněji o bolesti za krkem

Bolest za krkem může být důsledkem stresu, napětí a nesprávného držení těla. Čím jsme starší, tím častěji nás postihuje. Zjistěte její příčiny a podívejte se, jak bolest za krkem zmírnit.

Ulevte si od bolesti

Příznaky bolesti za krkem

Ztuhlost šíjových svalů, může způsobovat bolest, která se může šířit do ramen, nadloktí nebo celých paží.

Bolest za krkem může souviset se stlačením nervů v oblasti krku, což může vést k necitlivosti, slabosti nebo brnění v ruce a paži.

01

Bolest za krkem může být doprovázena pocity svalové ztuhlosti, křečemi a bolestí hlavy.

02

Při pohybu hlavou můžete slyšet nebo cítit křupání či vrzání způsobené třením kostí o sebe navzájem nebo třením vazu o kost.

03

Jaké dopady na vás může bolest za krkem mít?

Bolest za krkem se může zhoršit natolik, že vám může bránit vykonávat i ty nejzákladnější pohyby, jako jsou otočení hlavy tak, abyste se rozhlédli kolem sebe nebo zvedli nákupní tašku bez pocitu bolesti.

Ulevte si od bolesti

Víte, že…?

Pokud se probudíte s krkem zkrouceným k jedné straně a zablokovaným v této poloze, mohlo by se jednat o jednostranné svalové stuhnutí šíje. To je výsledkem poškození šíjových svalů. Mezi její příčiny může patřit nesprávné držení těla nebo nedostatečné podepření hlavy při spánku. Obvykle trvá pouze 24 až 48 hodin, ale někdy může trvat i týden, než se váš stav zlepší.*

77 % lidí, které něco bolí, trpí bolestí za krkem.**

*Neck pain and stiff neck (Bolest za krkem a zatuhlý krk) – NHS Choices. 2016. [ONLINE] K dispozici na adrese: http://www.nhs.uk/Conditions/neck-pain/Pages/Introduction.aspx
**GSK Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Proč vás bolí za krkem?

Bolest za krkem má mnoho příčin, od poranění až po takové stavy, jako je osteoartróza, může být důsledkem stresu, napětí nebo nesprávného držení těla. Je to velmi častý problém, a čím jsme starší, tím je větší pravěpodobnost výskytu.

Správné a nesprávné držení těla

Dávejte si pozor na správné držení těla

Jednou z nejčastějších příčin bolesti za krkem je nadměrné svalové napětí nebo natažení svalů, které souvisí s nesprávným držením těla, například při sledování televize nebo sezení u počítače, spaní v nepohodlné poloze nebo v důsledku přílišného otočení hlavy. Nadměrné napětí šíjových svalů může být rovněž způsobeno stresem.

Krční páteř – nehody, zranění, anomálie

Nehody a anomálie

Bolest za krkem může být také způsobena poraněním, například v důsledku prudkého pohybu hlavy dozadu a zase dopředu, když někdo narazí zezadu do vašeho auta. Další příčinou může být anomálie ve struktuře páteře v oblasti krku, například špatná vzájemná poloha kloubů krční páteře (cervikální dysfunkce). V obou těchto případech musíte vyhledat odbornou pomoc lékaře.

Specializovaná léčba

Bolest za krkem je jen zřídka příznakem vážnějšího problému a lze se jí zpravidla jednoduše zbavit doma. Nejlepším způsobem, jak řešit bolest za krkem, jsou často volně prodejné léky proti bolesti, užívané orálně nebo aplikované přímo v místě bolesti. Můžete rovněž zkusit teplé či studené obklady nebo jemné cviky pro zlepšení pohyblivosti krční páteře a také byste si měli dávat pozor na správné držení těla, abyste si problém nezhoršovali. Nicméně pokud bolest v krku doprovází necitlivost, ztráta síly v pažích či rukou nebo vystřelování bolesti do ramene či paže a také v případě, že trvá déle než týden, musíte navštívit lékaře. Můžete ho požádat, aby vám doporučil vhodné cvičení, například protahovací cviky a jemné pohyby k posílení a zvýšení pružnosti šíje. Pokud bolest přetrvává, lékař vás může poslat na rentgenové vyšetření nebo na vyšetření pomocí magnetické rezonance či počítačové tomografie.

Obvyklé příčiny bolesti za krkem

Nesprávné držení těla při sledování televize nebo obrazovky počítače
Spánek v nepohodlné poloze
Přílišné otočení hlavy
Nadměrné svalové napětí v důsledku stresu

Prozkoumejte sortiment našich produktů

Zjistěte, jak vám mohou naše produkty pomoci

Objevte produktovou řadu Voltaren a najděte si ten správný přípravek k léčbě bolesti

Více informací

Gel proti bolesti Voltaren Emulgel

Více informací

Co je bolest?

Zjistěte proč pociťujeme bolest a jaké jsou její nejrůznější příčiny.

Více informací

Jak Voltaren působí?

Přečtěte si, jak Voltaren ulevuje od bolesti, tlumí zánět a zmenšuje otok a urychluje rekonvalescenci.

Více informací

Cvičení a vaše tělo

Zjistěte více o přínosech cvičení a jak vám udržování tělesné kondice pomůže, abyste zůstali zdraví, a uleví vám od bolesti.

*WHO | Physical activity. 2016. WHO | Physical activity. [ONLINE] K dispozici na adrese: http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs385/en/

Více informací