Vysvětlení bolesti ramen

Ramena jsou náchylná k různým zraněním, natažení nebo natržení svalů či vazů a bolestivému ztuhnutí, kterému se říká zamrzlé rameno. Podívejme se na běžné příčiny bolesti v ramenou a způsoby její léčby.

Ulevte si od bolesti

Příznaky bolesti ramene

Charakteristické rysy bolesti ramene se liší v závislosti na příčině problému a mohou se projevovat různými způsoby.

Bolest v rameni můžete pociťovat neustále nebo jen když ramenem pohybujete. Bolest může být dočasná nebo trvalá (vyžadující lékařskou diagnózu a léčbu).

01

Při zánětu šlach a zánětu tíhového váčku (kdy se ve váčku s tekutinou, který usnadňuje pohyb zmenšením tření v ramenním kloubu a který se nazývá bursa, vytváří nadměrné množství tekutiny) je nástup nepříjemných pocitů zpravidla pomalý a může se vám špatně spát na boku na straně postiženého ramene.

02

Zamrzlé rameno může způsobovat bolest, ztuhlost a omezení pohybu v ramenním kloubu.

03

Jaké dopady na vás mohou bolesti ramen mít?

Ramena zajišťují flexibilitu pro zvedání břemen a volný pohyb paží. Takže když vás ramena bolí, může být obtížné provádět i běžné každodenní činnosti, jako je česání a oblékání. Když vás bolí ramena, nedá se bez obtíží sportovat, zvedat těžké krabice nebo zvedat ruce nad hlavu.

Ulevte si od bolesti

Víte, že…?

Rotátorová manžeta je skupina svalů a šlach v rameni, která propojuje pažní kost s lopatkou. Šlachy udržují stabilitu ramene, zatímco svaly umožňují otáčení v ramenním kloubu.*

72 % lidí, které něco bolí, trpí bolestí ramen.**

*Rotator Cuff (Human Anatomy): Picture, Function, Location (Rotátorová manžeta (Anatomie lidského těla): Zobrazení, funkce, umístění). 2016. [ONLINE] K dispozici na adrese: http://www.webmd.com/pain-management/picture-of-the-rotator-cuff.
**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Proč nás bolí ramena?

Bolest ramen může mít celou řadu důvodů. Může být způsobena například zánětem šlach (bursitida, tendonitida), natržením šlachy nebo osteoartrózou, která může vést k bolesti a nepříjemným pocitům v rameni.

Zánět tíhového váčku a zánět a natržení šlach

Zánět tíhového váčku a zánět a natržení šlach

Bolest v rameni může být způsobena bursitidou (zánětem tíhového váčku mezi kostí a měkkými tkáněmi nad ní) nebo tendonitidou (zánětem a opotřebením šlachy), jež se rozvíjejí postupně v důsledku nadměrného zatěžování. Bolest se může objevit, když se natrhne šlacha v důsledku zranění nebo dlouhodobého přetěžování. Jak stárneme, naše šlachy oslabují, a tak je výskyt těchto bolestí častější.

Syndrom bolestivého ramene

Stavy, které se projevují bolestí ramene

Syndrom bolestivého ramene zahrnuje postižení měkkých struktur ramenního kloubu (svaly, šlachy, burzy, vazy, kloubní pouzdra…) a je spojen s bolestivostí v oblasti ramene a omezením hybnosti. Někteří lidé také trpí tzv. „zamrzlým ramenem“, což je bolestivá ztuhlost, k níž dochází, když se ohebná tkáň, která obklopuje ramenní kloub, zanítí.

Specializovaná léčba

Zmírnit bolest v rameni mohou pomoci léky, které lze užívat perorálně je můžete aplikovat přímo na rameno a které seženete v lékárně. Můžete také zjistit, že vám může pomoci snížit bolest teplý nebo studený obklad. Pokud je bolest silná, zhoršuje se nebo trvá déle než týden, musíte navštívit lékaře, který vás vyšetří za účelem zjištění případných abnormalit, otoku, deformity, citlivosti nebo svalové slabosti a také může zkontrolovat váš rozsah pohybu a sílu v rameni. Dále vás lékař může poslat například na rentgenové vyšetření a rovněž vám doporučit protizánětlivé léky. Specialista vám také může ukázat jemné protahovací cviky nebo doporučit fyzioterapii k urychlení rekonvalescence.

Protahování ramen

Tento jednoduchý protahovací cvik pomáhá zmírnit bolest a předcházet budoucím problémům:

Prozkoumejte sortiment našich produktů

Zjistěte, jak vám mohou naše produkty pomoci

Objevte produktovou řadu Voltaren a najděte si ten správný přípravek k léčbě bolesti

Více informací

Gel proti bolesti Voltaren Emulgel

Více informací

Co je zánět?

Zjistěte vše o procesech, které způsobují zánět, proč k němu dochází a jak se můžeme v důsledku zánětu cítit.

Více informací

Co je osteoartróza?

Osteoartróza je nejběžnější formou nezánětlivého poškození (opotřebování) kloubů. Zjistěte více o tom, co ji způsobuje a jak se zbavit bolesti.

Více informací

Přečtěte si o svém těle a o tom, jak se s věkem mění

Zjistěte, jak funguje vaše tělo, jak se může během stárnutí měnit a jak se vypořádat s tělesnými bolestmi souvisejícími s věkem.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací