Podrobněji o bolesti kyčle

Kyčel je jedním z největších kloubů nesoucích hmotnost těla, a proto jsou bolesti kyčlí tak běžné. Zde si probereme, jak mohou věk a namáhání způsobovat bolest kyčle a jak nás může tato bolest omezovat v pohybu.

Ulevte si od bolesti

Příznaky bolesti kyčle

Bolest kyčle můžeme pociťovat v mnoha souvisejících oblastech těla včetně stehen, třísel, hýždí a kyčelního kloubu.

Někdy jsou jedinou známkou problému s kyčlemi bolesti v kolenou. Tento jev je poměrně běžný a nazývá se přenesená bolest.

01

Bolest kyčle se může zhoršovat v závislosti na tělesné aktivitě, například po cvičení, dlouhé procházce nebo běhu.

02

Můžete zjistit, že máte snížený rozsah pohybu a nemůžete dolní končetinou v kyčli zcela volně pohybovat. Pokud bolest přetrvává, můžete začít kulhat.

03

Jak vás může bolest kyčle ovlivnit?

Jelikož jsou kyčle pro mobilitu člověka tak důležité, může bolest kyčle vést k tomu, že jsou běžné činnosti bolestivé nebo dokonce nemožné. Bolet může i obyčejné vstávání z postele, chůze venku nebo do schodů, o běhu ani nemluvě. V závažných případech se může stát, že se nebudete moci vůbec pohybovat nebo na postižený kyčelní kloub či dolní končetinu přenést jakoukoli váhu. V takovém případě byste měli navštívit svého lékaře.

Ulevte si od bolesti

Víte, že…?

Oblastí kyčle procházejí nervy a krevní cévy včetně ischiatického nervu na zadní části kyčle a femorálního nervu na přední části.*

50 % lidí pociťuje bolesti kyčlí.**

*Národní kancelář nadace pro artritidu: http://www.arthritis.org/about-arthritis/where-it-hurts/hip-pain/hip-anatomy.php
**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Co způsobuje bolest kyčle?

Kyčelní kloub je uzpůsoben pro plynulý pohyb a dokáže se vyrovnat s opakovaným pohybem a určitou mírou opotřebení, například když běháte nebo skáčete. Když jsou však svaly, nervy, vazy a šlachy (měkké tkáně) vystaveny velké zátěži, zvláště jak stárneme, mohou se zanítit, což vede k bolesti kyčle.

Příčiny bolesti kyčlí

Zjistěte příčinu své bolesti

Bolest kyčle se může projevovat v různých oblastech kolem samotného kloubu a určení přesného místa bolesti může pomoci diagnostikovat příčinu. Pokud cítíte bolest uvnitř kyčle nebo v oblasti třísel, může to ukazovat na problém se samotným kyčelním kloubem, zatímco pokud cítíte bolest na vnější straně kyčle, v horní části stehna nebo na vnější straně hýždě, může to být způsobeno problémy s měkkými tkáněmi.

Další závažné příčiny bolestí kyčle

Závažnější příčiny bolesti kyčle

Mezi závažnější příčiny bolesti kyčle patří například osteoartróza, zlomeniny kostí, dislokace kostí z důvodu zranění, zánět tekutinou naplněných váčků mezi kostmi v oblasti kyčle (bursitida). Ve všech těchto případech musíte vyhledat odbornou pomoc lékaře.

Specializovaná léčba

Pokud je bolest v oblasti kyčle způsobena poraněním svalů nebo šlach, případně souvisejícim zánětem šlach, mohou volně prodejné léky pomoci snížit otok a utišit bolest. Zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost kloubu lze také jemným cvičením a protahováním. Pokud je bolest silná nebo se nezlepší při užívání léků proti bolesti do sedmi dnů, musíte navštívit lékaře. Lékařskou pomoc je také nutno vyhledat v případě, že se vaše bolest zhoršuje, případně pokud máte pocit horečky nebo je vám špatně.

Rady pro ztišení bolesti kyčle

Zhubněte, aby se omezilo zatížení kyčle
Příliš dlouho nestůjte
Noste obuv bez podpatků
Provozujte nenáročné fyzické aktivity, jako je například plavání
Před fyzickou aktivitou se vždy zahřejte a na konci zařaďte protahovací cviky
Vyžádejte si rady lékaře

Prozkoumejte sortiment našich produktů

Zjistěte, jak vám mohou naše produkty pomoci

Objevte produktovou řadu Voltaren a najděte si ten správný přípravek k léčbě bolesti

Více informací

Gel proti bolesti Voltaren Emulgel

Více informací

Co je bolest?

Zjistěte proč pociťujeme bolest a jaké jsou její nejrůznější příčiny.

Více informací

Vše, co potřebujete vědět o tlumení bolesti

Zde vysvětlujeme, jak fungují různé typy přípravků pro úlevu od bolesti, abychom vám pomohli vybrat si ten nejlepší na vaši bolest.

Více informací

Co je osteoartróza?

Osteoartróza je nejběžnější formou nezánětlivého poškození (opotřebování) kloubů. Zjistěte více o tom, co ji způsobuje a jak se zbavit bolesti.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací