Zranění
V závislosti na konkrétním zranění se příznaky mohou lišit a jejich škála může sahat od mírných až po závažné, a mohou být jak krátkodobé, tak dlouhodobé.
Akutní zranění nastávají náhle a může je doprovázet ostrá a silná bolest, otok a omezení pohyblivosti v postižené oblasti.
01
Mezi běžné druhy zranění patří natažení, zkroucení nebo natržení vazů a natažení nebo natržení svalů (svalových vláken). Příznaky zahrnují bolest, otoky, podlitiny, svalové křeče a neschopnost volně pohybovat postiženými klouby.
02
Jaké dopady na vás mohou zranění mít?
Natažení nebo natržení svalů či vazů může vyžadovat odbornou lékařskou péči a může vám bránit v každodenních činnostech. Závažná zranění, jako jsou zlomeniny, přetržené vazy a vymknutí kloubů, mohou být velmi bolestivá, vyžadují vždy odbornou lékařskou péči a donutí vás být v klidu, než se zotavíte.
Víte, že…?
Nikdy se nesnažte překonávat bolest způsobenou zraněním muskuloskeletálního systému. Když vás něco bolí, měli byste chůzi, hru nebo cvičení přerušit, protože pokračování by mohlo jen způsobit větší škody.*
13 % lidí říká, že je něco bolí v důsledku zranění.**
*Fast Facts About Sports Injuries. 2016. [ONLINE] K dispozici na adrese: http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Sports_Injuries/sports_injuries_ff.asp. [Přístup uskutečněn dne 18. dubna 2016].
**Global Pain Index Full Report 2016
Příčiny a druhy zranění
Ke zranění může dojít kdekoliv, když jste v práci nebo doma nebo když sportujete. Pracovní úrazy mohou být způsobeny uklouznutím, pádem nebo zvedáním břemen, zatímco mezi běžné sportovní úrazy patří poranění kolen, Achillovy šlachy, natažení nebo natržení svalů či vazů a také zranění ramen.

Pracovní úrazy
Mezi nejčastější příčiny zranění při práci patří zakopnutí, uklouznutí a pády a nehody při ruční manipulaci s různými předměty nebo při jejich zvedání. Nejběžnějšími typy úrazů při práci jsou natažení nebo natržení svalů či vazů, zranění zad, hlavy a krku nebo zranění vzniklá v důsledku opakovaného nadměrného namáhání.

Sportovní úrazy
Sportovní úrazy mohou postihnout téměř jakoukoli část těla včetně svalů, kostí, kloubů a pojivových tkání (šlach a vazů). Nejběžnějším typem sportovních úrazů jsou natažení nebo natržení svalů či vazů. Ke zranění kolen může dojít při sportu nebo cvičení, v důsledku nadměrného namáhání, poškození chrupavky nebo přetržení vazu. Při poranění Achillovy šlachy je poškozena šlacha spojující lýtkový sval s patou. Sportovní úrazy mohou být důsledkem nehod, nesprávných tréninkových postupů, nesprávného oblečení nebo obuvi, nedostatečné kondice nebo nedostatečného rozehřátí a protažení před zahájením činnosti.
Specializovaná léčba
Léčba zranění bude záviset na jeho typu a závažnosti. Drobné poranění lze často léčit doma. K tlumení zánětu a bolesti můžete užívat volně prodejné nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Doporučuje se navštívit lékaře, pokud zranění způsobuje silnou bolest, silné krvácení, necitlivost, pokud nemůžete postižené místo vůbec zatížit nebo je bolest doprovázena zvýšeným otokem či nestabilitou kloubu. Lékař vám může doporučit rehabilitační cvičení, aby se obnovila normální úroveň funkce poraněné části těla.

5 běžných zranění
Prozkoumejte sortiment našich produktů
Zjistěte, jak vám mohou naše produkty pomoci
Objevte produktovou řadu Voltaren a najděte si ten správný přípravek k léčbě bolesti

Více informací
Cvičení a vaše tělo
Zjistěte více o přínosech cvičení a jak vám udržování tělesné kondice pomůže, abyste zůstali zdraví, a uleví vám od bolesti.
Více informacíPřečtěte si o svém těle a o tom, jak se s věkem mění
Zjistěte, jak funguje vaše tělo, jak se může během stárnutí měnit a jak se vypořádat s tělesnými bolestmi souvisejícími s věkem.
Více informacíVše, co potřebujete vědět o tlumení bolesti
Zde vysvětlujeme, jak fungují různé typy přípravků pro úlevu od bolesti, abychom vám pomohli vybrat si ten nejlepší na vaši bolest.
*GSK Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com
Více informací
