Podrobněji o bolesti

Co je zánět?

Zjistěte vše o procesech, které způsobují zánět, proč k němu dochází a jak se můžeme v důsledku zánětu cítit.

Co je zánět?

Zánět je normální ochranná reakce těla na poranění. Dochází k němu, když bílé krvinky bojují, aby nás ochránily před infekcí, například před bakteriemi nebo viry. Může se také objevit v případě zranění, například když si při sportu natáhnete nebo natrhnete sval, často začne bolet a objeví se otok a zánět.

Jak dlouho zánět trvá?

Akutní zánět je imunitní reakce, která obvykle trvá jen několik dní a běžně přispívá k hojení, i když je často doprovázena nepříjemnými pocity, jako jsou svědění nebo bolestivost.

Dochází k němu, když se imunní systém snaží chránit orgány před infekcí a poškozením. Jeho účelem je lokalizovat a odstranit poškozené tkáně, aby se tělo mohlo začít hojit a uzdravovat.

Co je to zánět, zánětlivá bolest

Víte, že…?

Při zánětu se krevní cévy rozšiřují, aby se k poškozené tkáni dostalo více krve. Proto je dotyčná oblast zarudlá a horká.¹

Příznaky zánětu

Existuje pět příznaků neboli symptomů, které mohou indikovat akutní zánět: zarudnutí, zvýšení teploty, otok, bolest a zhoršení pohyblivosti či funkce postižené části těla. Některé záněty mohou být jen mírné, postihují pouze malou oblast a vyléčí se samy, ale zánět se také může rozšířit, být značně bolestivý a vyžadovat léčbu.

73 % lidí ví, že zánět je příčinou bolesti

Diagnóza a léčba

Pokud je vaše bolest silná nebo trvá déle než týden, musíte se poradit se svým lékařem. Lékař vás prohlédne a případně vás pošle na krevní testy, rentgenové vyšetření nebo na vyšetření pomocí magnetické rezonance či počítačové tomografie ke zjištění příčiny zánětu. Lékař vám také může doporučit vhodnou léčbu, jako je např. užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), které potlačují zánět a tiší bolest.

²Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací

Co je bolest?

Zjistěte proč pociťujeme bolest a jaké jsou její nejrůznější příčiny.

Více informací

Různé typy bolesti a jejich léčba

Zjistěte více o původu bolesti a o tom, co ji způsobuje. Jaké výhody nabízí Voltaren Actigo Extra?

Více informací

Jak Voltaren působí?

Přečtěte si, jak Voltaren ulevuje od bolesti, tlumí zánět a zmenšuje otok a urychluje rekonvalescenci.

Více informací