Vysvětlení bolesti kolene

Koleno, které je jedním z největších a nejsložitějších kloubů v našem těle, je náchylné k poškození, které může vést k bolesti kolene, zejména u běžců. Zde si probereme její příčiny a vysvětlíme si, jak bolest kolene léčit.

Ulevte si od bolesti

Příznaky bolesti kolene

Příznaky problémů s koleny se mohou lišit a závisí na příčině a závažnosti daného stavu. Bolest kolen je však dosti častá.

Náhlou bolest v koleni můžete pocítit, pokud koleno přetížíte nebo si ho zraníte.

01

Častými problémy s kolenem jsou také nestabilita a slabost v koleni nebo pocit, že vás koleno neudrží.

02

Mezi další příznaky mohou v závislosti na příčině patřit například zatuhlost, nepříjemné zvuky jako lupání a křupání, zablokování kolenního kloubu a neschopnost koleno propnout.

03

Jaké dopady na vás může bolest kolen mít?

Bolest kolen je častější, jak člověk stárne, a to hlavně kvůli opotřebení, pokud máte nadváhu (protože se tak klouby více zatěžují) nebo pokud hodně sportujete. Jelikož jsou kolena zcela zásadní pro běžný pohyb člověka, bolesti kolen vám mohou zabránit ve sportování a ztěžovat vám i provádění jednoduchých činností, jako jsou chůze venku nebo do schodů.

Ulevte si od bolesti

Víte, že…?

Kolenní kloub tvoří tři kosti, šlachy, které kosti připojují ke svalům, a vazy, které stabilizují a propojují kosti navzájem. Dvě chrupavky ve tvaru písmene C, které se nazývají menisky, působí v kloubu jako tlumiče, zatímco tekutinou naplněné váčky, kterým se říká bursy, pomáhají k hladšímu pohybu kolene.*

69 % lidí, které něco bolí, trpí bolestmi kolen.**

*Knee (Human Anatomy): Images, Function, Ligaments, Muscles (Koleno (Anatomie lidského těla): Zobrazení, funkce, vazy, svaly). 2016. [ONLINE] K dispozici na adrese: http://www.webmd.com/pain-management/knee-pain/picture-of-the-knee
**Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Proč nás bolí kolena?

Existuje celá řada příčin bolesti kolen, počínaje od poranění, jako jsou například natažení či natržení svalů nebo vazů a prasknutí chrupavky, až po takové stavy, jako jsou osteoartróza, zánět šlach nebo zánět tíhového váčku (při němž se ve váčku, který usnadňuje pohyb zmenšením tření v kolenním kloubu, hromadí nadměrné množství tekutiny).

Sportovní úrazy a zranění

Sportovní zranění

Poranění kolen je časté u sportovců, kteří často trpí natržením kolenních vazů, při němž pociťují náhlou bolest kolene. Běžecké koleno je stav, který může postihnout každého, kdo kolena hodně často ohýbá, například při běhu, chůzi, skákání nebo jízdě na kole. Projevuje se bolestí kolem kolenní čéšky a může být důsledkem přetěžování, zranění, abnormalit kostí dolních končetin nebo chodidel, případně důsledkem slabých svalů.

Další příčiny bolestí kolene

Další příčiny

Poškození kolene se může vyvinout pomalu, například v důsledku osteoartrózy. Pokud máte problémy s kyčlemi nebo nohama, které způsobují, že máte problém s chůzí, může to vést k nevyrovnanému postavení kolen a jejich následnému poškození. Pokud máte poranění kolena, i když třeba jen méně závažné, existuje větší pravděpodobnost, že v budoucnu budete mít podobná poranění znovu.

Zraněné vazy, prasklý meniskus jako možná příčina

Zjistěte příčinu své bolesti

Zranění vazů nebo prasklý meniskus (chrupavka, která pomáhá chránit a stabilizovat kloub) mohou způsobovat bolesti po stranách kolen. Bolest v přední části kolene může být důsledkem bursitidy nebo problémů s chrupavkou. Osteoartróza může vést k bolesti v zadní části kolene.

Specializovaná léčba

V závislosti na příčině bolesti kolene existují různé způsoby léčby. Doma můžete vyzkoušet postup, při kterém je nutno koleno chránit, šetřit, ledovat, obvázat (tlakovým obvazem) a zvednout, aby se bolest zmírnila. Také lze užívat volně prodejné léky proti bolesti nebo užívat přípravky pro lokální léčbu bolesti z lékárny, které vám pomohou zmírnit akutní (krátkodobou a ne příliš závažnou) bolest a snížit zánět. Pokud je bolest dlouhodobá nebo závažnější, musíte navštívit lékaře. Mohou provést fyzické vyšetření k otestování pohyblivosti vašeho kloubu, zkontrolovat případný otok, citlivost, viditelné podlitiny nebo zvýšení teploty a doporučit fyzikální terapii nebo používání kolenní ortézy ke zmírnění bolesti kolene. Lékař vás také může poslat na rentgenové či ultrazvukové vyšetření nebo na vyšetření pomocí magnetické rezonance či počítačové tomografie. Navíc vám lékař může doporučit cviky pro posilování kolen nebo léky, jako jsou nesteroidní protizánětlivé přípravky, které pomáhají ulevit od bolesti a zmírnit zánět a otok.

Co je to běžecké koleno?

Atleti a běžci jsou ke zraněním kolen
zvlášť náchylní.

Mezi příznaky běžeckého kolene patří:

  • bolest za kolenní čéškou nebo kolem ní
  • bolest při ohnutí kolene
  • bolest, která se zhoršuje při chůzi do svahu nebo do schodů
  • otok
  • lupání nebo praskání v koleni

Tento stav se léčí odpočinkem a užíváním protizánětlivých léků.

Prozkoumejte sortiment našich produktů

Zjistěte, jak vám mohou naše produkty pomoci

Objevte produktovou řadu Voltaren a najděte si ten správný přípravek k léčbě bolesti

Více informací

Gel proti bolesti Voltaren Emulgel

Více informací

Cvičení a vaše tělo

Zjistěte více o přínosech cvičení a jak vám udržování tělesné kondice pomůže, abyste zůstali zdraví, a uleví vám od bolesti.

Více informací

Jak Voltaren působí?

Přečtěte si, jak Voltaren ulevuje od bolesti, tlumí zánět a zmenšuje otok a urychluje rekonvalescenci.

Více informací

Co je osteoartróza?

Osteoartróza je nejběžnější formou nezánětlivého poškození (opotřebování) kloubů. Zjistěte více o tom, co ji způsobuje a jak se zbavit bolesti.

*Haleon Global Pain Index Research 2014 Report. K dispozici na adrese: www.global-pain-index.com

Více informací